Autorzy

(w kolejności alfabetycznej)

 

BARON Jan

Urodził się w 1985 roku, edytor, doktor nauk humanistycznych, turysta górski. Wydał dwa tomy wierszy: Korekta (2010) i Układ scalony (2015). Mieszka w Chorzowie.

BLEIZGYS Gintaras

urodził się w 1975 roku, litewski poeta, pisarz, krytyk literacki. Jest laureatem wielu ważnych na Litwie nagród literackich, między innymi Nagrody Młodego Jadźwinga za debiutancki zbiór Vietovė. Šiaurė (Miejscowość. Północ) i Nagrody Jadźwingów (1999 i 2014). Tłumaczył na język litewski polską i niemiecką poezję (Bronisława Maja i Theodora Storma). Mieszka z rodziną w Nowej Wilejce. Ma ogród i psa.

BOBROWSKI Joahnnes

Urodził się w 1917 roku w ówczesnym Tilsit w rodzinie kolejarza. W 1925 r. przeniósł się Rastenburga, a w 1928 r. do Królewca, gdzie ukończył gimnazjum o profilu humanistycznym (był uczniem m.in. Ernsta Wiecherta). Jako członek Kościoła Wyznającego miał kontakty z opozycją antynazistowskiej w III Rzeszy. W czasie II wojny światowej służył w wojsku w randze kaprala, walcząc przeciwko Polsce, Francji i ZSRR. Wzięty do sowieckiej niewoli do 1949 roku pracował w kopalni węgla. Po wyjściu z niewoli osiadł w Berlinie Wschodnim jako obywatel NRD. Pracował jako redaktor w wydawnictwie literatury dziecięcej. Wydawany w NRD i RFN. W 1962 uhonorowany Nagrodą Literacką Grupy 47. Od 1964 r. członek wschodnioniemieckiego PEN Clubu. W 1965 roku otrzymał Nagrodę Henryka Manna Akademii Sztuki NRD (Akademie der Künste der DDR – Akademie der Künste). Umarł na zapalenie wyrostka robaczkowego. Pochowany na cmentarzu Christophorus (Christophorus-Friedhof) w berlińskim Friedrichshagen. Zmarł w 1965 roku w Berlinie

Autor powieści: Levins Mühle. 34 Sätze über meinen Großvater (1964) tłum. pol.: Młyn Lewina: 34 zdania o moim dziadku (1967), Litauische Claviere (1966), tłum. pol.: Litewskie Klawikordy (1969) tomy poezji Sarmatische Zeit (1961), Schattenland Ströme (1962), Wetterzeichen (1967),

BORKOWSKI Wojciech Hieronymus

urodził się w 1963 roku w Iławie, mieszka w Olsztynie. Opublikował dwa arkusze poetyckie: Kręci się we mnie (1986) i Człowiek w szatni (1994) oraz tom poezji List z detencji (CONVIVO 2018); wiersze ukazywały się na łamach czasopism literackich. Pracował jako nauczyciel języka polskiego, historii i WOS oraz jako bibliotekarz.

 

BRAKONIECKI Kazimierz

urodził się w 1952 roku; poeta, pisarz, tłumacz, redaktor, animator kultury, regionalista. Współzałożyciel i jeden z liderów Wspólnoty Kulturowej „Borussia” w Olsztynie. Od 1979 roku opublikował ponad trzydzieści książek – głównie poetyckich oraz eseistyczno-autobiograficznych, między innymi: Zrosty (1979), Żywoty (1982), Wiersze fizyczne (1985), Tożsamość (1988), Olśnienia (1992), Metaxu (1993), Jednia (1995), Światowanie (1999), Ciałość (2004), Europa minor (2007), Glosolalie (2008); ostatnio Zakład biograficzny Olsztyn (2016), Obrazy polskie (CONVIVO 2017) i Notes Kurlandzki (CONVIVO 2017). Laureat nagród za twórczość literacką i kulturalną

 

BROMBOSZCZ Roman

Urodził się w 1976 roku, pisarz, artysta podejmujący zagadnienia na pograniczu cyberkultury i szamanizmu. Autor dwunastu książek, w tym czterech poetyckich. Współtworzy kolektyw Perfokarta, zajmujący się sztuką komputerową i poezją cybernetyczną. Zawodowo związany z Uniwersytetem Warszawskim. Publikował w „Czasie Kultury”, „Ha!arcie”, „Wakacie”, „Arteriach”, „Studium”, „Frazie” oraz w „Kulturze Współczesnej”, „Przeglądzie Kulturoznawczym”, „Colloquium”, „Kulturze i Wartościach”.

BRZOZOWSKA Lucyna

urodziła się w 1973 roku. Z wykształcenia inżynier nauk technicznych, doktor habilitowany. Z pasji przede wszystkim poetka, choć artystycznie wypowiada się także poprzez fotografię oraz różne formy graficzne i multimedialne. Organizatorka i animatorka spotkań poetyckich, w tym pokazów łączących słowo, obraz i dźwięk. Czas wolny spędza w górach, uwielbia koty.

Wydała tomy poetyckie: Lewitacja i inne wiersze (1993), Przypięte do światła (2014), PrzenikaNIE WIEM (2014), Jestem niewinna (CONVIVO 2016). Jej haiku opublikowano w dwóch antologiach: Dajmy grać świerszczom (2013) i Cztery pory roku w polskim haiku (2015).

 

CZUPA Ołeksij

urodził się w 1986 roku w Makiejewce, w obwodzie donieckim w Ukrainie. Z wykształcenia jest filologiem oraz chemikiem, pracował w fabryce chemicznej. Z powodu wojny w Donbasie wyjechał najpierw do Lwowa, a później do obwodu chmielnickiego.
Jest pisarzem, dwujęzycznym poetą, tłumaczem i muzykiem, założycielem Donieckiego Slamu. Jego utwory były tłumaczone na kilka języków, głównie na język polski. Był stypendystą programu Gaude Polonia i finalistą Premii Konrada. Autor tomów poetyckich, m.in. Українсько-російський словник, 69, oraz książek prozatorskich, m.in. Бомжі Донбасу, Вишня і я. W języku polskim opublikowana została jego książka Dzięsięć słów o ojczyźnie.

DUCH Bogusław

urodził się w 1956 roku, poeta, autor tomów City dharmakaja (2012) i Mniej krwi (2020). Publikował między innymi na łamach “Brulionu: i “Rity Baum”. Pracuje jako grafik komputerowy. Praktykował w szkole zen.

DUDYCZ Jarosław

Urodził się w 1987 roku, autor tekstów społeczno-politycznych, felietonów, opowiadań. W 2016 roku był finalistą konkursu Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Publikował m.in. w „Twórczości” i dziennikach z grupy „Polska Press”. Czarna skrzynka to jego debiut poetycki.

GAWIN Rafał

Rafał Gawin (ur. 1984) – poeta, konferansjer, korektor, redaktor, felietonista, recenzent i reanimator kultury. Opublikował trzy i pół książki poetyckiej, ostatnio Wiersze dla kolegów (2017). Tłumaczony na języki, ostatnio bułgarski i węgierski. Mieszka w Łodzi, gdzie pracuje w Domu Literatury, odpowiadając za wydawanie książek.

GNIAZDOWSKA Bogna

urodziła się w 1964 roku. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych, dyplom z wyróżnieniem w pracowniach Stefana Gierowskiego i Ryszarda Winiarskiego w 1990 roku.  Miała ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych, brała udział w wielu wystawach zbiorowych.

Mój Wybór to debiutancki tom Bogny Gniazdowskiej; wcześniej publikowała wiersze w czasopismach literackich, między innymi w “Kwartalniku Artystycznym”.

 

JAREK Igor

urodził się w 1989 roku w Katowicach. Debiutował tomem Różyczka. Nie skończył liceum, został górnikiem w jednej ze śląskich kopalń. Razem z żoną Judytą Sosną, absolwentką katowickiej ASP, tworzy bloga Hopsiup, w którym publikuje komiksy (http://udzydu1.wix.com/hopsiup). Jego wiersze ukazywały się m.in. w „Arteriach”, „Arkadii”, „Tyglu kultury”, „Odrze”, „Śląsku”, „Portrecie”, „OPCJACH”, „Zeszytach Poetyckich”, „Gazecie Wyborczej”. Jest autorem scenariusza do komiksu Słowackiego, który ukazał się nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu oraz do komiksu Spodouści (2018), a także dramatów. Białaczka jest zbiorem wierszy z lat 2008-2012.

 

JAWORSKI Krzysztof

Krzysztof Jaworski – urodził się w 1966 roku; poeta, pisarz, literaturoznawca. Autor poezji, prozy, dramatów, między innymi Wiersze (1988-1992); (Warszawa-Kraków 1992); Kameraden, (Kraków 1994); 5 poematów (Kielce 1996); Jesień na Marsie (Legnica 1997); Hiperrealizm świętokrzyski (Białystok 1999); Czas triumfu gołębi (Wrocław 2000); Kapitał. W słowach i obrazach (Kielce 2002); Dusze Monet (Wrocław 2007); .byłem (Wrocław 2014) oraz scenariuszy filmowych. Tłumaczony m.in. na angielski, niemiecki, duński, czeski, rosyjski i węgierski.

KRONHOLD Jerzy

urodził się w 1946 roku w Cieszynie. Pracował jako bibliotekarz, dziennikach, reżyser i dyplomata; był konsulem generalnym RP  w Ostrawie i dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie. Prowadził antykwariat im. Juliana Przybosia w Cieszynie. Współtwórca Nowej Fali, związany z grupą poetycką “Teraz”. Opublikował tomy poezji: Samopalenie (1972), Baranek lawiny (1980), Oda do Ognia (1982), Niż (1990), Wiek brązu (2000), Epitafium dla Lucy (2012), Szlak jedwabny (2014), Skok w dal (2016), Stance (CONVIVO 2017).

Za tom Skok w dal otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy.

 

KRUPSKA Ewelina

urodzona w 1989 roku, w porze późnosierpniowej. W nieustannej podróży między prozą poetycką a poezją, choć z coraz wyraźniejszym wychyleniem ku tej drugiej. Oba gatunki zamknęła w debiutanckiej Mapie zalesienia wydanej w 2016 roku. Zdobywczyni III miejsca w Turnieju Jednego Wiersza organizowanym w ramach Portu Literackiego 2015. Prowadzi bloga poetycko-fotograficznego szarenagiejamy.blogspot.com. Zawodowo zajmuje się copywritingiem. Fotografuje i tworzy kolaże. Pochodzi z Łodzi, mieszka w Poznaniu.

 

MAJEWSKI Paweł

urodził się w 1978 roku, adiunkt w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się kwestią związków między praktykami piśmiennymi i kształtowaniem się wartości kulturowych oraz twórczością Stanisława Lema. W IKP prowadzi zajęcia z historii kultury antycznej oraz konwersatoria o muzyce i o literaturze nowoczesnej. Jest członkiem redakcji kwartalnika „Przegląd Filozoficzno-Literacki”.

Autor książek Między zwierzęciem a maszyną. Utopia technologiczna Stanisława Lema (2007), Pismo, tekst, literatura. Praktyki piśmienne starożytnych Greków i matryca pamięci kulturowej Europejczyków (2013, Nagroda Rektora UW), Tekstualizacja doświadczenia. Studia o piśmiennictwie greckim (2015), Lew, który mówi. Esej o granicach językowego wyrazu doświadczenia (2018), Dwie próby o literaturze. Słowacki i Hofmannsthal (CONVIVO 2018).

 

MARKIEWICZ Jarosław

[1942-2010] poeta, eseista i malarz, autor ośmiu tomów wierszy (m.in. Podtrzymując radosne pozory trwania pochodu, W ciałach kobiet wschodzi słońce oraz i) i eksperymentalnej prozy Chaos wita w tobie łotra i świętego. Kojarzony z Orientacją Poetycką „Hybrydy” i Nową Falą, w swojej praktyce pisarskiej i życiowej koncentrował się na przekraczaniu granic ludzkiej świadomości, osiągając rezultaty niepozwalające zaszeregować go do żadnej z pokoleniowych formacji. Był twórcą Teatru Robotniczego, pionierem polskiego buddyzmu zen, a w stanie wojennym redaktorem podziemnego wydawnictwa Przedświt. Jego warszawskie mieszkanie przez dziesięciolecia było przystanią dla alternatywnych środowisk artystycznych i duchowych.

MATYSIAK Anna

urodziła się w 1967 roku, redaktorka, wydawczyni, wykładowca akademicki, poetka. Opublikowała trzy tomy poezji: Czułość liter (2015), Źrebię Heraklita (2017) i Tyle nieznanych ryb (CONVIVO 2018). Debiutowała w 1996 roku na łamach “Pomeranii”, wiersze i prozy publikowała na łamach czasopism literackich. Zajmuje się fotografią artystyczną (cztery wystawy indywidualne). Autorka bajek.

 

SZARUGA Leszek

(właśc. Aleksander Wirpsza). Urodził się w 1946 roku, poeta, tłumacz niemieckiej i rosyjskiej poezji, wykładowca uniwersytecki, historyk literatury, krytyk literacki. Współtwórca Nowej Fali. Autor powieści, esejów i aforyzmów, laureat Nagrody Kościelskich oraz Nagrody Literackiej „Kultury”. Debiutował 31 grudnia 1967 roku na łamach “Życia Literackiego”. Opublikował tomy poezji, m.in.: Wiersze (1980), Nie ma poezji (1981), Pudło (1981), Mgły (1987), Klucz od przepaści (1994), Mówienia (2004), Fluktuacja kwantowa (2015), Trochę inne historie (CONVIVO 2016), Zaczyna się (CONVIVO 31 grudnia 2017/2018); powieści, m.in.: Zdjęcie (2008), …zmowa kontrolowana (2014); książki eseistyczne, m.in.: Przestrzenie słowa (2001), Powinności literatury i inne szkice krytyczne (2008), Wyjście z utopii (2016), Znaki przesilenia (CONVIVO 2017)

 

SZOZDA Magdalena

[1961-2017]. Była hipoterapeutką, studiowała teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wraz z drugim mężem i młodszą córką porzuciła Kraków dla nikomu nieznanego pojezierza. Wpływ jeziora Błękitnego to zbiór krótkich tekstów gromadzonych przez kolejne lata wiejskiego życia.

 

ŠALAMUN Tomaž

[1941-2014] poeta słoweński. Opublikował ponad czterdzieści tomów poezji w języku słoweńskim oraz dalszych kilkadziesiąt w przekładach na ponad dwadzieścia języków. Po polsku ukazały się Wiersze (1979), Straszne święta (1996), Poker (2002), Czytać: kochać (2002) w tłumaczeniu Katariny Šalamun Biedrzyckiej oraz Jabłoń (2004) i Pora roku (2013) w tłumaczeniu Miłosza Biedrzyckiego. Za Błękitną wieżę (oryg. Sinji stolp) otrzymał Nagrodę Simona Jenki (2007).

ŚWIĘCH Jerzy

urodził się w 1947 roku, aktor, pedagog. Debiutował w 1965 roku w krakowskim teatrze lalek Groteska. Po ukończeniu  studiów w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w 1970 roku został aktorem Teatru Rozmaitości. Rok później znalazł się w zespole Starego Teatru, w którym pracował do przejścia na emeryturę w 2016. W Narodowym Starym Teatrze zagrał m.in. Don Kichota w Don Kichocie według Cervantesa, Gimpla głupka w Gimplu głupku Singera, Wagnera w Fauście Goethego, Tomasza Manna w Tomaszu Mannie Łukosza, Pana Młodego w Weselu Wyspiańskiego, Ojca Paisija w Braciach Karamazow Dostojewskiego, Zapraszany do współpracy poza macierzystym teatrem, zagrał m.in. w teatrze tarnowskim Harpagona w Skąpcu Moliera, w krakowskiej Operze Prologusa w Pastorałce, w teatrze STU Poloniusza w Hamlecie Shakespear’a i Stiepana T. Wierchowieńskiego w Biesach Dostojewskiego.

W 2000 roku otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk teatralnych. Pracę dydaktyczną w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie rozpoczął zaraz po studiach w 1970 roku. Przeszedł przez wszystkie stopnie kariery pedagogicznej. Za najważniejszy okres pracy uważa zajęcia na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, z którym jest związany od momentu jego powstania.

 

TKACZYSZYN-DYCKI Eugeniusz

urodził się w 1962 roku w Wólce Krowickiej koło Lubaczowa. Dorastał na pograniczu języków i kultur: polskiej i ukraińskiej. Opublikował między innymi tomy wierszy: Nenia i inne wiersze (1990), Peregrynarz (1992), Młodzieniec o wzorowych obyczajach (1994), Liber mortuorum (1997), kamień pełen pokarmu. księga wierszy z lat 1987-1999 (1999), Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania (2000), Daleko stąd zostawiłem swoje dawne i niedawne ciało (2003), Przyczynek do nauki o nieistnieniu (2003), Dzieje rodzin polskich (2005), Piosenka o zależnościach i uzależnieniach (2008), Imię i znamię (2011), Kochanka Norwida (2014), Nie dam ci siebie w żadnej postaci (2016).

Jest laureatem Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia za tom Piosenka o zależnościach i uzależnieniach.

 

WILCZYK Wojciech

Urodził się w 1961 roku, autor książek poetyckich Steppenwolf (1997), Eternit (2003), Realizm (2017) i Minimalizm (2020) oraz książek poetycko-fotograficznych Kapitał (z Krzysztofem Jaworskim, 2002), Blue Pueblo (z Grzegorzem Wróblewskim, 2015) oraz fotograficznych Czarno-Biały Śląsk (2004), Życie po życiu / Life after Life (2007), Niewinne oko nie istnieje / There’s no Such Thing as an Innocent Eye (2009), Kalwaria (2010), Inne Miasto / Other City (z Elżbietą Janicką, 2013), Święta Wojna (2014), Słownik polsko-polski (2019). Prowadzi blog hiperrealizm.blogspot.com.

WOJTYŁA Konrad

Urodził się w 1979 roku poeta, krytyk literacki i publicysta. Wiceprezes Fundacji im. Sławomira Mrożka oraz juror Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. W latach 2005-2009 zastępca redaktora naczelnego kwartalnika literacko-filozoficznego [fo:pa]. Od 2012 do 2014 roku pierwszy redaktor naczelny pisma „eleWator”. Autor sześciu książek poetyckich, m.in. może boże (2010; Lubuski Warzyn Literacki) i Znak za pytaniem (2017; Nagroda Otoczaka). Opublikował też Rewersy. Rozmowy literackie (2014). Współredaktor książki Rafała Wojaczka Nie te czasy. Utwory nieznane (2016). Tłumaczony na angielski, niemiecki, ukraiński, czeski i słoweński. Mieszka w Szczecinie.

WRÓBLEWSKI Grzegorz

urodził się w 1962 roku w Gdańsku, w latach 1966-1985 mieszkał w Warszawie, od 1985 w Kopenhadze. Artysta wizualny, autor książek poetyckich, prozatorskich i dramatów; m.in. Ciamkowatość życia (1992/2002), Planety (1994), Dolina królów (1996), Prawo serii (2000), Pomieszczenia i ogrody (2005), Hologramy (2006), Noc w obozie Corteza (2007), Nowa kolonia (2007), Hotelowe koty (2010), Pomyłka Marcina Lutra (2010), Dwie kobiety nad Atlantykiem (2011), Wanna Hansenów (2013), Gender (2013), Kosmonauci (2015), Namiestnik (2015), Choroba Morgellonów (2018), Implanty (2018), książka eseistyczna Miejsca styku (CONVIVO 2018). Tłumaczony na kilkanaście języków, m.in. na angielski, zbiory: Our Flying Objects – selected poems (2007), A Marzipan Factory – new and selected poems (2010), Kopenhaga – prose poems (2013), Let’s Go Back To The Mainland (2014), Zero Visibility (2017). W Bośni i Hercegowinie Pjesme (2002), w Czechach Hansenovic vana (2018). W Danii w ostatnich latach wybory wierszy: Digte (2015) oraz Cindys Vugge (2016). Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych (malarstwo, mixed media) w Polsce, Danii, UK i Niemczech.

 

ZAPOLSKI Jan

Jan Zapolski to pseudonim wybitnego poety, reportażysty, tłumacza.

ZDRODOWSKI Adam

Urodził się w 1979 roku, opublikował Przygody, etc. (2005), Jesień Zuzanny (2007), 47 lotów balonem (2013) i Moon machine (2019). Przekładał Sarah Perry (Wąż z Essex, 2019), Marka Forda (z Jackiem Gutorowem: Chwila Nieuwagi, 2014), Roda Menghama (z Tadeuszem Piórą: Rokowania i potyczki, 2007), Gertrude Stein, Williama S. Burroughsa, Jamesa Schuylera, Harryette Mullen, Marcusa Slease’a oraz, na angielski, Grzegorza Wróblewskiego (A Marzipan Factory. New and Selected Poems, 2010), Wojciecha Brzoskę i Krzysztofa Siwczyka.

 

ŻECHOWSKI Cezary

Urodził się w w 1965 roku na Mazurach. Jest lekarzem psychiatrą. jako poeta debiutował w 1997 roku tomem poezji Podróż Bartolomeo, publikował wiersze na łamach czasopism. Pracuje jako wykładowca akademicki, był kuratorem cyklu otwartych wykładów i dyskusji “Zapomniane w Baśni”, realizowanych w Teatrze Dramatycznym i laboratorium Dramatu.